آموزش کامل حذف ویندوز ۱۰ و بازگشت به ویندوز ۸.۱ یا ۷

در حالی که می‌توان ویندوز ۱۰ را بهترین سیستم عامل مایکروسافت تا به حال به شمار آورد، اما برخی افراد هم هستند که به دلایلی مانند تغییرات ایجاد شده در رابط کاربری ویندوز ۱۰، عدم همخوانی کامل سخت افزار و نرم افزار و… این سیستم عامل را نمی‌پسندند. برای این دسته افراد نیز راه‌هایی وجود دارد که بتوانند به سیستم عامل دلخواه خود بازگردند. در ادامه با ما همراه باشید.

اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید که از پیشنهاد ارتقاء رایگان استفاده کرده‌اید و حالا متوجه شده‌اید که این سیستم عامل برای شما مناسب نیست، چند راه وجود دارد که به کمک آن‌ها، شما می‌توانید این سیستم عامل را حذف کنید و به ویندوز ۷ یا ویندوز ۸.۱ بازگردید.

به کمک این مطلب، شما قادر خواهید بود از طریق راه‌های مختلف، ویندوز ۱۰ را از کامپیوتر خود حذف کنید و به نسخه‌های قبلی برگردید.

توجه: به شما هشدار می‌دهیم که به علت احتمال بروز اشتباهات ناخواسته، پیش از انجام این مراحل که سبب ایجاد تغییرات زیادی در سیستم شما خواهد شد، قبل از اقدام به انجام این تغییرات، یک نسخه‌ی پشتیبان کامل از سیستم خود تهیه کنید.

راه آسان:

نحوه‌ی حذف ویندوز ۱۰ با استفاده از گزینه‌ی ریکاوری

هنگامی که شما از طریق پیشنهاد ارتقاء رایگان و یا به صورت دستی دستگاه خود را به ویندوز ۱۰ ارتقاء می‌دهید، از لحاظ فنی در واقع شما یک نسخه‌ی آزمایشی از سیستم عامل را نصب می‌کنید. این بدان معنی است که پس از ارتقاء، به مدت ۳۰ روز یک کپی از از نسخه‌ی قبلی بر روی کامپیوتر شما باقی می‌ماند تا به هر دلیلی اگر تمایل به بازگشت به آن نسخه داشتید، از این کپی استفاده کنید. بعد از خاتمه‌ی این یک ماه فرصت، ویندوز ۱۰ این طور فرض می‌کند که شما تصمیم گرفته‌اید که این نسخه‌ی جدید را حفظ کنید، به همین علت، برای خالی کردن فضای ذخیره سازی بر روی هارددیسک شما، اقدام به حذف نسخه‌های قبلی می‌کند.

در جریان فرآیند ارتقاء، هر چیزی که شما برای بازگشت به نسخه‌ی قبلی نیاز دارید در پوشه‌های Windows.old و WINDOWS.~BT$ قرار داده می‌شود. این پوشه‌ها بر روی درایو اصلی که سیستم عامل در آن نصب شده (معمولاً درایو C)، قرار گرفته‌اند.

قبل از این که شما اقدام به حذف سیستم عامل کنید، شما باید بررسی کنید و مطمئن شوید که این دو پوشه وجود داشته باشند. برای این منظور از File Explorer وارد درایو C شوید، اکنون شما باید پوشه‌ی Windows.old را مشاهده کنید. برای مشاهده‌ی پوشه‌ی WINDOWS.~BT$ نیاز است که گزینه‌ی نمایش فایل‌های مخفی را فعال کنید، برای این منظور، بر روی زبانه‌ی View کلیک کنید و گزینه‌ی Hidden items را تیک بزنید.

هنگامی که از وجود فایل‌های لازم برای حذف ویندوز ۱۰ اطمینان حاصل کردید، شروع به انجام موارد زیر کنید:

۱. با زدن دکمه‌های Windows key + I بر روی کیبورد، تنظیمات را باز کنید.

۲. بر روی Update & security کلیک کنید.

۳. بر روی Recovery کلیک کنید.

۴. اگر در فرصت یک ماهه‌ی پس از ارتقاء به ویندوز ۱۰ قرار داشته باشید، باید در این قسمت بخشی به نام “Go back to Windows 7” یا “Go to back to Windows 8” را مشاهده کنید. حالا بر روی دکمه‌ی Get started کلیک کنید.

uinstall-win-10-back-win-81

۵. اکنون از شما سؤال می‌شود که چرا می‌خواهید به نسخه‌ی پیشین بازگردید، به این سؤال پاسخ دهید و بر روی Next کلیک کنید.

۶. قبل از بازگشت، به شما پیشنهاد نصب به روز رسانی (در صورت وجود) داده می‌شود تا سعی شود که مشکلات شما حل گردد. با این حال، اگر شما برای بازگشت مصمم هستید، بر روی No, thanks کلیک کنید تا فرآیند ادامه پیدا کند.

check-for-updates-windows-10

۷. اکنون موارد نشان داده شده را با دقت مطالعه کنید تا متوجه شوید که برای برنامه‌ها و تنظیمات دستگاه شما در طول این فرآیند، چ اتفاقی خواهد افتاد و سپس بر روی Next کلیک کنید.

unistall-info-windows-10

۸. اگر شما برای ورود به حساب کاربری خود در نسخه‌ی قبلی، از رمز عبور استفاده می‌کردید، پس از بازگشت نیز شما برای ورود به سیستم نیاز به آن رمز عبور خواهید داشت. بنابراین اطمینان حاصل کنید که رمز عبور مورد نیاز را در اختیار دارید و سپس بر روی Next کلیک کنید.

password-recovery

۹. حالا بر روی دکمه‌ی Go back to Windows 7 یا Go back to Windows 8.1 کلیک کنید تا فرآیند تکمیل شود.

reinstall-windows-81

به خاطر داشته باشید که حذف ویندوز ۱۰ از کامپیوتر خود، سبب خواهد شد که برنامه‌ها و تنظیماتی که بعد از ارتقاء پیکربندی شده اند، حذف شوند. بنابراین اگر شما به تنظیمات و یا برنامه‌های قبلی نیاز دارید، باید دوباره آن‌ها را نصب کنید.

در صورتی که شما در تنظیمات گزینه‌ای برای بازگشت به نسخه‌ی قبلی مشاهده نمی‌کنید، یا فرصت یک ماهه‌ی شما از زمان ارتقاء به ویندوز ۱۰ پایان یافته است و یا در کامپیوتر شما مشکلی وجود دارد. در این صورت، شما هنوز هم گزینه‌های دیگری برای بازگشت دارید: شما می‌توانید با استفاده از یک نسخه‌ی پشتیبان که قبلاً تهیه کرده‌اید، به عقب برگردید و یا می‌توانید سیستم عامل را پاک کرده و از اول نسخه‌ی تمیزی از ویندوز دلخواه خود را نصب کنید.

راه کمی مشکل‌تر:

نحوه‌ی حذف ویندوز ۱۰ با استفاده از گزینه‌ی نسخه پشتیبان کامل

جای هیچ بهانه‌ای وجود ندارد: مهم نیست که به چه روشی می‌خواهید عمل کنید، توصیه می‌شود که حتماً یک نسخه پشتیبان کامل از کامپیوتر خود تهیه کنید چون ممکن است در آینده به آن نیازمند شوید. در صورتی که شما از قبل یک نسخه‌ی پشتیبان کامل داشته باشید، شما اکنون می‌توانید از آن برای بازگشت به نسخه‌ی قبلی سیستم عامل، استفاده کنید.

شما برای بوت شدن کامپیوتر به محیط بازیابی ویندوز و بازگرداندن نسخه‌ی قبلی، به یک دیسک تعمیر (repair disc) نیاز دارید. اگر آن را تهیه نکرده‌اید، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

۱. بر روی منوی استارت کلیک راست کنید و Control Panel را انتخاب کنید.

۲. بر روی System and Security کلیک کنید.

۳. بر روی Backup and Restore (Windows 7) کلیک کنید.

۴. در قاب سمت چپ، بر روی Create a system repair disc کلیک کنید.

۵. دستورالعمل‌های روی صفحه را برای درست کردن دیسک تعمیر، دنبال کنید.

هنگامی که دیسک تعمیر ایجاد شد، از مراحل زیر برای برگشت به عقب استفاده کنید:

۱. درایوی که حاوی بکاپ از نسخه‌ی نصب شده‌ی قبلی است را به کامپیوتر متصل کنید.

۲. کامپیوتر خود را با دیسک تعمیر ریبوت کنید.

۳. در صفحه‌ی Setup، روی Next کلیک کنید.

۴. بر روی لینک Repair your computer کلیک کنید.

۵. بر روی Troubleshoot کلیک کنید.

۶. بر روی Advanced options کلیک کنید.

۷. بر روی System Image Recovery کلیک کنید.

advanced-recovery-options-windows-10

۸. با حساب کاربری خود وارد شوید.

۹. نسخه‌ی پشتیبانی که می‌خواهید بازیابی شود را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

restore-system-image-backup

۱۰. در صورت امکان، دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید و سپس بر روی Finish کلیک تا این فرآیند تکمیل شود.

پس از تکمیل فرآیند بازیابی، شما به نسخه‌ی قبلی ویندوز خود باز خواهید گشت. به یاد داشته باشید که برنامه‌های نصب شده پس از ارتقاء به ویندوز ۱۰، پس از بازیابی باید مجدداً نصب شوند.

شایان ذکر است که اگر تولید کننده‌ی کامپیوتر شما، یک گزینه‌ی اختصاصی بازیابی برای شما در نظر گرفته باشد، ممکن است شما بتوانید از آن برای بازگرداندن کامپیوتر خود استفاده کنید.

راه دشوار:

نحوه‌ی حذف ویندوز ۱۰ با استفاده از گزینه‌ی نصب تمیز

اگر گزینه‌ی بازگشت به نسخه‌های قبلی ویندوز در تنظیمات ویندوز در دسترس قرار ندارد و شما هم یک نسخه‌ی پشتیبان کامل در اختیار ندارید، در این حالت می‌توانید برای بازگشت استفاده کنید، شما می توانید از این راه حل استفاده کنید.

سومین راه حل، حذف ویندوز ۱۰ و نصب تمیز یکی از نسخه‌های ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸.۱ می‌باشد. در این مرحله شما نیاز به تهیه‌ی یک کلید محصول (product key) برای فعال سازی نسخه‌ی کپی از سیستم عامل، خواهید داشت. این روش، همه چیزهای موجود بر روی کامپیوتر شما را پاک می‌کند، از جمله تنظیمات، برنامه‌ها و داده‌ها. بنابراین شما مجبور به نصب مجدد تمام برنامه‌های خود و بازیابی فایل‌های شخصی خود را از فایل پشتیبان هستید.

این روش نیاز به زمان و طی مراحل بیش‌تری دارد، اما برای بازگشت به نسخه‌ی قبلی با کم‌ترین ایراد ممکن، بهترین انتخاب است.

دستیابی به فایل‌های نصب ویندوز

شما برای استفاده از این روش، نیاز به فایل‌های نصب دارید. خوشبختانه، در حال حاضر مایکروسافت این موضوع را ساده‌تر کرده و شما می‌توانید فایل‌های نصب هر نسخه از سیستم عامل ویندوز را دانلود کنید.

اگر شما نیاز به نصب مجدد ویندوز ۷ دارید، می‌توانید برای دانلود فایل ISO ویندوز ۷، به وب سایت پشتیبانی مایکروسافت مراجعه کنید. سپس باید با استفاده از ابزار Windows USB/DVD Download Tool یک رسانه‌ی قابل بوت ایجاد کنید.

اگر شما قصد دارید که به ویندوز ۸.۱ بازگردید، شما می‌توانید به وب سایت پشتیبانی مایکروسافت مراجعه کرده و ابزار download the Media Creation Toolرا برای ایجاد رسانه‌ی قابل بوت، دانلود کنید.

پیکربندی تنظیمات بوت بر روی کامپیوتر خود

شما باید اطمینان حاصل کنید کامپیوتر شما می‌تواند از یک درایو فلش USB و یا درایو DVD بوت شود. این فرآیند به طور معمول به فشردن یکی از کلیدهای وظیفه (F1، F2، F3، F10 و یا F12)، یا ESC یا Delete نیاز دارد. هنگامی که شما وارد BIOS شدید، گزینه‌های بوت را پیدا کنید و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

در کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز ۸.۱ و جدیدتر، شما به احتمال زیاد یک بایوس UEFI دارید، که دسترسی به آن‌ها به سادگی بایوس های سنتی نیست. اگر بایوس دستگاه شما نیز از این نوع است، به مسیر PC Settings > Update and recovery > Recovery > Advanced Startup بروید و بر روی Restart now کلیک کنید.

سیستم عامل خودش منوی بوت را بارگذاری می‌کند، در این مرحله به ترتیب مسیر Troubleshoot > Advanced options > UEFI Firmware Settings > Restart را ادامه دهید. سپس سیتم عامل شما را به داخل محیط بایوس می‌برد و شما دسترسی خواهید داشت گزینه های بوت سیستم را تغییر دهید.

پیدا کردن کلید محصول (product key) خود

بر خلاف ویندوز ۱۰ که برای نصب مجدد سیستم عامل، از یک مجوز دیجیتالی استفاده می‌کند و نیازی به وارد کردن یک کلید محصول ندارد، شما برای نصب مجدد ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸.۱ بر روی کامپیوتر خود به یک کلید محصول اورجینال نیاز دارید.

اگر شما صاحب یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز ۷ باشید، می‌توانید کلید محصول را بر روی برچسب “Proof of License Certificate of Authenticity” که در اغلب اوقات در پشت کامپیوتر شما چسبانده شده است، پیدا کنید.

بر روی لپ تاپ‌ها، شما احتمالاً می‌توانید این برچسب را در زیر دستگاه، در داخل شکاف باتری، بر روی شارژر و یا در محفظه‌ی تعبیه شده در زیر دستگاه پیدا کنید.

اگر کامپیوتر قدیمی باشد، گاهی اوقات کلید محصول را می‌توان در بسته‌ی دیسک بازیابی و یا بر روی یک دیسک سخت افزاری پیدا کرد.

در دستگاه‌های جدیدتر مبتنی بر ویندوز ۸.۱، شما ممکن است قادر به پیدا کردن آن نباشید، زیرا احتمالاً کلید محصول بر روی تراشه‌ی بایوس دستگاه تعبیه شده و سیستم عامل می‌تواند به طور خودکار در هنگام نصب، آن را بازیابی کند.

شما می‌توانید برای این منظور از نرم افزار product key finder استفاده کنید، اما آن نیز ممکن است تنها کلید محصول عمومی را بازیابی کند که این کلید، برای نصب مجدد ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸.۱ کار نخواهد کرد. دلیل آن این است که مایکروسافت می‌خواهد فعال سازی با کلید را کنار بگذارد و به روش‌های دیگر و بدون نیاز به کلید روی بیاورد.

انجام یک نصب تمیز از ویندوز

پس از این که فایل‌های نصب را دریافت کردید، برای انجام یک نصب تمیز، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. کامپیوتر خود را با استفاده از دیسک (رسانه‌ی نصب) ویندوز ۷ یا ویندوز ۸.۱ ریستارت کنید.

۲. در صفحه‌ی Setup بر روی Next کلیک کنید.

۳. بر روی Install now کلیک کنید.

۴. توافقنامه‌ی مجوز را پذیرفته و سپس بر روی Next کلیک کنید.

۵. بر روی گزینه‌ی Custom: Install Windows only (Advanced) کلیک کنید.

custom-install-windows-10

۶. پارتیشن‌های سیستم را انتخاب کرده و حذف کنید. به طور کلی، شما باید Drive 0 Partition 1 و Drive 0 Partition 2 را حذف کنید.

delete-partitions-install-windows-10

۷. بر روی Next کلیک کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا فرآیند نصب کامل شود.

فراموش نکنید که پس از اتمام مراحل نصب، حتماً به مسیر Control Panel > System and Security > Windows Update بروید و پچ ها و به روز رسانی‌های موجود برای این نسخه را دریافت کنید. سپس تمام برنامه‌های خود را دوباره نصب کنید و فایل‌های خود را با استفاده از نسخه‌ی پشتیبانی که تهیه کرده بودید، بازیابی کنید.

جمع بندی:

با وجود این که ویندوز ۱۰ یک سیستم عامل بسیار خوب و با تغییرات، بهبودها و ویژگی‌های جدید بسیاری می‌باشد، ولی هنوز ممکن است برای برخی از مردم به اندازه‌ی کافی مناسب نباشد. برخی از مسائل که باعث شده بعضی کاربران این سیستم عامل جدید را دوست نداشته باشند، عبارتند از: مشکلات درایورهای دستگاه که سبب می‌شود برخی ویژگی‌ها به درستی کار نکنند، مسائل مربوط به ناسازگاری برخی برنامه‌ها و…

شکی نیست که مایکروسافت دوست دارد تمام مشتریان سیستم‌های خورد را ارتقاء دهند، اما آن‌ها این موضوع را نیز می‌دانند که ویندوز ۱۰ ممکن است برای همه مناسب نباشد و به همین دلیل این شرکت راه‌هایی را بازگشت به نسخه‌های قبلی در نظر گرفته است.

منبع: وینفون