۴ روش برای پاک کردن فایل های کش در ویندوز

وقتی صحبت از هر گونه دستکاری و بهبود در عملکرد سیستم به میان می‌آید ناخود آگاه بسیاری از کاربران با بی حوصلگی از انجام این کار طفره می‌روند و میگویند در زمان دیگری شخصا به این امور رسیدگی خواهند کرد. ولی جالب است بدانید انجام این امور نیاز به زمان زیاد و تدابیر خاصی ندارد و تنها ظرف چند دقیقه به اتمام می‌رسد. با ما همراه باشید.

 در این قسمت از آموزش قصد معرفی چهار روش بسیار ساده و ابتدایی برای پاک کردن فایل های کش در ویندوز را داریم. با ما در ادامه همراه باشید. توجه کنید مسئولیت انجام هرگونه تغییر که منجر به ایجاد مشکل در سیستم شود بر عهده خود کاربران خواهد بود.

حذف فایل های کش Windows Update

حذف فایل های کش ویندوز آپدیت ممکن است برای برخی کاربران باعث آزاد شدن بخش زیادی از فضای ذخیره سازی شود. برای انجام این کار ابتدا با فشردن کلید های ترکیبی Window + X و انتخاب گزینه ی Command Prompt وارد فضای Command شوید و سپس دستور زیر را وارد کرده و دکمه اینتر را فشار دهید.

net stop wuauserv

پس از از انجام این کار به مسیر C:\Windows\SoftwareDistribution\Download رفته و فقط فایل های موجود در پوشه Download را حذف کنید. پس از انجام این کار دوباره وارد پنجره Command شده و دستور زیر را وارد کنید:

net start wuauserv

clear-windows-cache-windows-update

حذف فایل های کش Windows Store

پاک کردن فایل های کش ویندوز استور موجب بهبود نسبی در عملکرد کلی و دراز مدت این اپلیکیشن برای دریافت برنامه ها و به روز رسانی ها می شود. برای انجام این کار کلید های ترکیبی Window + R را فشار دهید و در محیط Run عبارت WSReset.exe را تایپ و گزینه ی OK را انتخاب کنید. سپس پنجره ای باز می شود که ممکن است حس کنید  کاری انجام نمی دهد. اما نگران نباشید برنامه مورد نظر در حال حذف فایل های زائد ویندوز استور است و این کار ممکن است چندین دقیقه به طول بیانجامد.

clear-windows-cache-windows-store

حذف فایل های کش System Restore

همان طور که می دانید به ندرت از ابزار System Restore استفاده می کنیم اما این ابزار مفید عموما فضای زیادی از دیسک را به خود اختصاص می دهد. برای پاک کردن این فایل های کش به ترتیب زیر عمل می کنیم :

وارد منوی استارت شوید و عبارت System را جستجو کنید و در میان گزینه ها آن را پیدا و اجرا کنید. در پنجره ی باز شده و در منوی سمت چپ صفحه گزینه  System Protection را انتخاب کنید. سپس درایو مورد نظر را انتخاب و بر روی گزینه ی Configure کلیک کنید و در پنجره ی جدید گزینه ی Delete و سپس OK را انتخاب کنید.

clear-windows-cache-system-restore

پاک کردن فایل های کش DNS

اگر حوصله ی درد سر ندارید تا همین بخش از آموزش برای شما کافی است زیرا انجام این کار ممکن است در سیستم شما و تنظیمات آن اختلال ایجاد کند. اما اگر به دنبال کمی دردسر می گردید با ما همراه باشید. انجام این کار بسیار ساده است و تنها کافی است همانند آن طور که در بالا گفته شد وارد Command شوید و عبارت ipconfig /flushdns را وارد کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید.

clear-windows-cache-dns

منبع: وینفون